درب ضد آب

 

 

کاربرد درب ضد آب، معمولا برای مکان هایی چون دستشویی، حمام و آشپزخانه است. این درب ها کاملا ضد آب بوده و هیچ گونه بخاری و رطوبتی را به خود جذب نمی کنند. از همه مهم تر این که به خاطر روکش مقاومی که دارند. روی این درب ها خط و خش ایجاد نمی شود. در این درب ها به خاطر عدم رطوبت هیچ گونه ای از حشرات روی آن رشد نمی کنند. همه ی ما می دانیم که برخی از قارچ ها هستند که به چوب ها حمله کرده و آن را فرسایش می دهند.

به همین دلیل نیز از کاربرد درب ضد آب این است که به خاطر عدم وجود آب در آن هیچ قارچی به این درب ها حمله نمی کند.

این درب ها را می توان به طور مجدد ترمیم نمود. اگر مدت زیادی شما از درب های ضد آب استفاده نمایید حتی اگر در معرض شدید آب باشد این رطوبت آن را فرسوده نمی کند. اما باید بدانیم که کاربرد درب ضد آب به خاطر وجود چه موادی در ساختمان آن است؟

همان طور که می دانید چوب ها به خودی خود در برابر بخار آب و رطوبت اصلا مقاوم نیستند. اما این مصنوعات چوبی توسط یک سری مواد پوشیده می شود که این مواد باعث می شوند که کاربرد درب ضد آب در بسیاری از موارد افزایش یابد.

از جمله ی این مواد می توان به رزین ها علی الخصوص ای بی اس، روکش های پی وی سی، پی دی اف، ملامین و غیره اشاره نمود. این مواد خاصیت ضد آب بودن این درب ها را افزایش می دهند به طور مستقیم تاثیر بسزایی روی کاربرد درب ضد آب دارند.

استفاده از برخی مواد برای افزایش کاربرد درب ضد آب:

در بازار رزین های زیادی برای پوشاندن این درب های ضد آب وجود دارد اما در این میان رزین ای بی اس از همه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. روکش پی وی سی هم می تواند به صورت عمده روی درب های چوبی خاصیت ضد آب بودن را ایجاد کند. و این خاصیت ضد آب بودن موجب افزایش کاربرد درب ضد آب می شود. حال می خواهیم بدانیم که روکش پی وی سی چیست؟ یک لایه ی پلاستیکی نازک است، که به خاطر این نازک بودن مانند رزین ها، مقاومت نداشته از خاصیت ضد آب بودن کم تری نسبت به رزین ها دارند.
درب هایی که ملامینه هستند نیز در برابر آب مقاومت می کنند ولی این درب ها به طور کامل از ملامین پوشیده نشده و در بخشی از این درب ها آب می تواند داخل درب نفوذ کند.

از موارد کاربرد درب ضد آب:

همان طور که در بالا نیز گفته شد، از کاربرد درب ضد آب می توان به استفاده در مکان هایی دستشویی، حمام، آشپزخانه های تمام منازل و حتی مکان های عمومی اشاره نمود. کاربرد درب ضد آب در آشپزخانه های بیمارستان ها، کارخانه ها، دانشگاه ها و غیره بیشتر از آشپزخانه منازل می باشد. علت آن هم به جهت این است که در این مکان ها آشپزی در مقیاس بسیار بزرگ تری اتفاق می افتد و هر روزه آن ها مجبور هستند که مقدار زیادی غذا بپزند. همه ی این پخت غذا ها ایجاد رطوبت کرده و روی درب های ورودی و خروجی می نشیند.

غیر از آن هم وقتی در این مکان ها غذا را سرخ می کنند و از روغن برای سرخ نمودن غذا استفاده می کنند این روغن هم بخار شده و روی درب ها می نشیند و یک حالت چسبندگی و کثیفی روی درب ها ایجاد می کند. به همین خاطر کارکنان همواره در حال شست و شوی این درب ها می باشند. به همین جهت از کاربرد درب ضد آب، می توان به آشپزخانه های بزرگ و عمومی استفاده نمود.

 

در مکان هایی چون حمام نیز همواره درب ها در معرض آّب، بخار آب و رطوبت قرار می گیرند اگر درب های این مکان ها ضد آب نباشد. و از چوب بدون پوشش باشد، این چوب به راحتی رطوبت را به خود جذب نموده است و آب موجب فرسودگی و رطوبت این درب ها می شود. از دیگر کاربرد درب ضد آب، در دستشویی ها است که این درب ها همانند درب های حمام در معرض رطوبت قرار دارند. و بایستی حتما در این مکان ها از درب ضد آب استفاده نمود در غیر این صورت دچار خسارت های مالی می شوید.

کاربرد درب ضد آب:

کاربرد درب ضد آب بسیار زیاد است و می تواند در مکان های دیگر هم مورد استفاده قرار گیرد اما گفتن آن ها در حوصله ی این مقاله نمی گنجد. اما مسئله ی دیگری در خرید درب های ضد آب وجود دارد این است که ممکن است، برخی از فروشندگان درب های ضد آب تقلبی را به جای درب های ضد آب اصل و اورجینال به مشتری تحویل دهند. از آن جایی که معمولا افراد نمی توانند اصل بودن یا تقلبی بودن این درب ها را تشخیص دهند باید راه چاره ی دیگری را در نظر بگیرند. خرید از مراکز معتبر مانند درب پایتخت همواره راه درستی برای پیش گیری از این گونه تقلب ها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *